Spring naar content

Nieuwe wetenschappelijke kennis over het werk van geestelijk verzorgers thuis

25 mei 2022

Aandacht voor zingeving en levensvragen – ook wel ‘spirituele zorg’ genoemd – is een belangrijk onderdeel van de palliatieve zorg. Geestelijk verzorgers zijn specialist in spirituele zorg. Ze begeleiden patiënten en hun familie niet alleen in zorginstellingen maar de laatste jaren ook steeds vaker thuis. Maar dat vraagt wel om nauwe samenwerking tussen geestelijk verzorgers en andere zorgverleners die te maken hebben met zingevingsvraagstukken.

Hoe organiseer je die samenwerking goed? De afgelopen jaren hebben in het kader van Palliantie vanuit ZonMw onderzoekers in drie onderzoeksprojecten samengewerkt en zich hierin verdiept. Die drie samen vormen het Palliatief Landelijk Onderzoek Eerstelijns Geestelijke verzorging, kortweg het PLOEG-project. De drie onderzoeken focussen allemaal op de ontwikkeling van Geestelijke Verzorging Thuis, maar doen dat ieder op een eigen manier.

  • PLOEG 1 kijkt naar de infrastructuur en hoe Geestelijke Verzorging Thuis aansluit bij de behoefte van mensen en de inzet van geestelijke verzorging.
  • In PLOEG 2 is een model ontwikkeld op basis van onderzoek over het werk van geestelijk verzorgers. Wat doen ze nu precies en waarom? Verhelderend, inspirerend en relevant voor professionals en vrijwilligers in zorg en welzijn.
  • PLOEG 3 heeft een tool opgeleverd waarmee professionals kunnen doorverwijzen naar geestelijke verzorging.

De drie PLOEG-projecten hebben ook instrumenten opgeleverd om zingeving en geestelijke verzorging thuis nog beter te organiseren. En dat is goed nieuws, vindt Guido Schürmann, projectleider Geestelijke Verzorging Thuis en beleidsadviseur Zingeving en Sociaal Domein bij Agora. ‘Mooi dat er dankzij de PLOEG-onderzoeken nu meer wetenschappelijk kennis is over de praktijk van Geestelijke Verzorging Thuis. Dankzij de onderzoeksresultaten en de instrumenten die de PLOEG-onderzoekers hebben ontwikkeld zullen nog meer mensen met hun levensvragen bij geestelijk verzorgers kunnen aankloppen. Dat is grote winst.’

Op 30 september komt er een ‘kennisfestival’ met in elk geval de publiekspresentatie van de drie PLOEG-onderzoeken. Ook aan bod komen de opbrengst van actieonderzoeken van ZonMw en een beeld van wat er in de Kenniswerkplaats zingeving en geestelijke verzorging gebeurt.

Handige links


Guido Schürmann
gschurmann@agora.nl / 06 30 11 81 62

Delen:

Actuele nieuwsberichten

Het boek Klokgelui van de Belgische auteur Leo Pleijsier inspireerde Guido Schürmann tot een blog over het belang van je sociale omgeving en er voor elkaar kunnen of willen zijn. Hij legt de relatie met de opkomst van Voorzorgcirkels, waar buurtgenoten naar elkaar uitspreken er voor elkaar te zijn. ‘Bij dementie blijkt dat lastig en tegelijkertijd o zo noodzakelijk.’
De samenwerking tussen palliatieve zorg en het sociaal domein staat nog in de kinderschoenen, maar heeft zeker potentie voor patiënten en voor de houdbaarheid van het (palliatieve) zorgmodel. Dat is één van de conclusies van promovenda Trudy Schutter, onderzoekers bij Agora, uit haar SPACE-onderzoek naar de sociale dimensie bij palliatieve zorg en de rol van het sociaal domein. Lees meer over de eerste twee publicaties uit dit promotie-onderzoek.
IPH en Agora willen onderzoeken of het concept Positieve Gezondheid een aanknopingspunt kan zijn om domeinoverstijgende samenwerking te faciliteren vanuit een gezamenlijk denkkader. Daarvoor zijn ze op op zoek naar goede voorbeelden waarbij Positieve Gezondheid wordt ingezet in de palliatieve fase.