Webinar: De kunst van palliatieve zorg: Praktijkgerichte kennis en inzichten vanuit het Landelijk Lectorenplatform Palliatieve Zorg
Vanuit het Landelijk Lectorenplatform Palliatieve Zorg zijn de afgelopen jaren diverse onderzoeken gedaan naar heel diverse thema’s. In een speciaal online mini-symposium delen we op 6 oktober, in de Week van de Palliatieve Zorg, de kennis en inzichten uit de recente onderzoeksresultaten met zorgprofessionals en onderzoekers die werken in de palliatieve zorg.
Tijdens dit online symposium presenteren de onderzoekers kort hun bevindingen. Daarna is er tijd voor interactie en verdieping door het stellen van vragen en het inbrengen van praktijksituaties.
Een aantal hogescholen (Rotterdam, Zuyd, INholland, Avans, Saxxion, HAN) hebben zich verenigd in het Landelijk Lectorenplatform Palliatieve Zorg. De betrokken lectoren/ onderzoekers stimuleren dat er meer praktijkgericht onderzoek wordt gedaan naar palliatieve zorg en begeleiding rondom sterven, verlies in rouw in de samenleving. Ook werkt men samen in de zorg en sociale domein om de complexe problemen en vragen uit die praktijk te adresseren, en om praktijkgericht onderzoek uit te voeren om goede palliatieve zorg voor iedereen toegankelijk te maken. Met het onderzoek draagt het platform er zorg voor dat met de uitkomsten aankomend professionals in zorg en welzijn worden toegerust om aan mensen (cliënten, naasten, burgers) zorg en hulp te verlenen rondom de palliatieve fase.
Voor wie?
Dit online mini-symposium is bedoeld voor zorgprofessionals, onderzoekers en docenten die geïnteresseerd zijn in palliatieve zorg en ondersteuning.
Deelname aan de webinar is gratis.
Welke onderzoeken komen aan de orde?
- Palliatieve zorg in de wijk – Zorgvrijstaat Rotterdam, samenwerken met een burgerinitiatief, Hogeschool Rotterdam.
- LISTEN: Bouwstenen voor communicatie over het levenseinde, door Fran Peerboom, Zuyderland, Universiteit Maastricht en Zuyd Hogeschool. Het begint met goed luisteren bij communicatie over het levenseinde. Fran Peerboom onderzocht in haar proefschrift belangrijk bouwstenen voor communicatie over het levenseinde door verpleegkundigen en verzorgenden in het kader van proactieve zorgplanning. In deze sessie neemt ze jullie mee in deze bouwstenen en de toepassing ervan in het onderwijs en in de praktijk.
- Praktisch handen en voeten geven aan zingeving in palliatieve zorg, door Aliza Damsma Bakker, Lector Zorg en Zingeving bij Academie Health Care, Viaa. Het kwaliteitskader Palliatieve zorg benoemt het spirituele domein als één van de 4 domeinen die nodig zijn voor holistische en mensgerichte palliatieve zorg. Dat dit in de praktijk nog lang niet altijd lukt, vraagt om een specifieke focus waarbij zingeving als fundatie van het menselijke leven én sterven praktisch handen en voeten krijgt in de palliatieve zorg. Hoe dat kan, hoor je hier!
- Proactieve zorgplanning vanuit zorgvrager-, naasten- én verpleegkundig perspectief, door Myrna Pelgrum-Keurhorst, Lector Verpleegkundig Perspectief op Persoonsgerichte Zorg en Ondersteuning, Hogeschool Windesheim, Isala, Icare, Carinova en IJsselheem. Er is al veel kennis en ervaring opgedaan afgelopen jaren in implementatie van proactieve zorgplanning, maar een aantal ervaren knelpunten blijven bestaan. In deze presentatie vertel ik over de wijze waarop we innovatief onderzoek inzetten om beter zicht te krijgen op het potentieel van zorgvragers, naasten en verpleegkundigen in het proces van proactieve zorgplanning.
- Palliatieve zorg in de wijk – Thema: Stoppen met eten en drinken, door Minke Nieuwboer, Hogeschool Arnhem/Nijmegen.
- Palliatieve zorg; generalist of specialist in onderwijs?, door Ingrid van Zuilekom, onderzoeker palliatieve zorg en verpleegkundig leiderschap, Hogeschool Saxion, Enschede.
- Samenwerken met vrijwilligers in de palliatieve zorg, door Harmieke van Os-Medendorp, Lectoraat Innovatie in de oncologische netwerkzorg, Hogeschool Inholland & Spaarne Gasthuis. De kansen voor meer samenwerking zijn er! Hoe? In deze presentatie vertellen we over mogelijkheden, wensen en voorwaarden voor samenwerking tussen verpleegkundigen, verpleegkundig specialisten (VS) en vrijwilligers op de PU van het ziekenhuis.
- Palliatieve zorg voor mensen die dak- of thuisloos zijn, door Hanna Klop, Hogeschool Viaa, Zwolle. Hoe bied je passende palliatieve zorg aan mensen die dak- of thuisloos zijn? Deze sessie gaat in op de specifieke uitdagingen, behoeften en praktische mogelijkheden om de zorg beter af te stemmen op deze kwetsbare doelgroep.
Programma
- 15.00 uur: Welkom door dagvoorzitter Marieke Groot, met korte uitleg over het Landelijk Lectorenplatform Palliatieve Zorg.
- 15.10 uur: Korte introductie over Agora als kennis- en ontwikkelorganisatie voor Palliatieve Zorg en ondersteuning door beleidsadviseur Guido Schürmann. Toelichting op de sociale benadering palliatieve zorg en de verbinding van Agora met het lectorenplatform.
- Vanaf 15.15 uur: Presentatie van de onderzoeken in twee rondes, in break-out rooms onder begeleiding van moderators Guido Schürmann en Stephanie Dauphin.
– 15.15 – 16.00 uur: Ronde 1
– 16.05 uur: korte pauze en wisseling van sprekers naar de andere groep.
– 16.05 – 16.50 uur: Ronde 2
- 16.50 uur: Plenaire afronding met blik naar de toekomst.
- 17.00 uur: afsluiting
Wat steek ik er van op?
De deelnemers krijgen praktische handvatten, kennis en inzichten over actuele thema’s die spelen in de palliatieve zorg, binnen de verschillende werkvelden.
Wanneer
Dinsdag 6 oktober 2026, 15.00-17.00 uur , online via 1SociaalDomein
Aanmelden
Ga naar de webinar op het channel Sociale Benadering Palliatieve Zorg op 1SociaalDomein.
Klik dan op de gele knop ‘Aanmelden’!
Heb je al een account? Log dan in. Heb je nog geen account? Registreer je dan gratis!
Je ontvangt de Zoom link 48 uur van tevoren in je mailbox. (Check ook even je spam-box)
